21 березня о 16:00 у Дніпропетровському художньому музеї відбудеться вернісаж  виставки «Від Задуму до Втілення. Світ Символів Михайла Сапожникова», присвяченої творчості знакової вже для нашого закладу постаті.  Подія непересічна, адже виставку такого формату музейні зали ще не бачили. Відкриття виставкового проекту стане першим цьогорічним спеціальним заходом в рамках відзначення 105-ліття Дніпропетровського художнього музею.

«Від Задуму до Втілення. Світ Символів Михайла Сапожникова». Таку містку назву отримала нинішня виставка творів з музейного зібрання.

За вікову свою історію існування музей влаштував немало виставок, присвячених творчості Михайла Івановича Сапожникова — художника-символіста, педагога, який зробив неабиякий творчий та інтелектуальний внесок у розвиток мистецького середовища нашого міста початку минулого століття. Втім, поточний виставковий проект не схожий на будь-який з попередніх. До його створення кураторів спонукали багатство та глибина музейної колекції творів Михайла Сапожникова, її виставкова «біографія», власне фігура непересічного художника, а також довгоочікуваний вихід у світ монографії Володимира Кулічихіна «Світ символів Михайла Сапожникова».

Це виставка-дослідження. «Проект сьогодні можна назвати дуже «особистим» для нашого колективу, перш за все, через значимість для Музею постатей Митця і Дослідника. Це — своєрідна спроба відслідкувати шлях митця від ідеї до художнього втілення та показати шлях дослідника від твору до розкриття і потрактування смислу художнього символу», — зазначають куратори Сергій Несмачний та Ольга Щербина.

В експозиції об’єднано вибрані твори з двох серій символічних картин Михайла Сапожникова, які неодноразово демонструвалися в музеї «під різними соусами», ескізи цих робіт, натурні зарисовки, етюди, що зазвичай позбавлені експозиційної уваги, а також «сторінки» з монографії Володимира Кулічихіна — смислові «пояснення» до кожної картини та тонко підібрані рядки з поезій відомих авторів. Таким чином, виникає напрочуд природний синтез живопису, поезії, «музики».

Кожне полотно розглядається як самостійна робота, до створення якої веде певний, зазвичай невидимий глядачеві, ланцюжок художніх шукань. І тут, як і в творчості Михайла Сапожникова загалом, теж є місце міфу. Місце глядацькій інтерпретації. Адже далеко не завжди достеменно відомо, чи то певний етюд з натури слугував підготовчою працею до картини, чи він — лиш поштовх, зерно з якого виростає символічна композиція.

Тож, відвідавши виставку, можна буде спробувати з’ясувати: спочатку була ідея, а тоді кропітка робота, чи в ході чергової практики художника раптово відвідало натхнення і так виник новий задум?.. Або, принаймні, знайти відповідь на питання конкретніші. Хто такий Михайло Сапожников? Як Музей відкрив його ім’я містянам та співвітчизникам? Що то за дві серії символічних картин? Як знайти ключ до розуміння символічного твору?

Виставка орієнтована не стільки на споглядання, скільки на занурення, активне сприйняття, цілковиту присутність. І це надзвичайно важливо, адже кому як не нам належить вивчити, засвоїти і користуватися в прийдешнім культурними «уроками» наших, на жаль, мало знаних, але таких значимих попередників?

Термін дії виставки — з 21 березня по 12 травня 2019 року.

Адреса музею: вул. Шевченка, 21

Виставка діє з 10:00 до 17:30 (каса до 17:00)

вихідні – понеділок, вівторок

Тел. 744-60-35, 47-33-38

Поделитесь с друзьями в социальных сетях!