Життя як сюїта:
Володимир Дев’ятнін (1891 – 2021)
Сюїта – циклічна музична форма, що складається з кількох контрастних частин, об’єднаних тематично. Те саме можна сказати й про біографію людини, її внутрішнє життя і будь-яку творчість. Музичний термін «сюїта» щодо творчого життєпису В. Дев’ятніна виникнув ще й тому, що свої графічні цикли, починаючи з кінця 1940-х років, він назвав саме «сюїтами».
У зібранні ДХМ у відділі графіки зберігається колекція робіт відомого свого часу, а потім напівзабутого з ідеологічних упереджень, яскравого представника «червоного ренесансу» з давнього російського дворянського роду: інтелектуала, одного з піонерів української анімації, художника-графіка, театрального декоратора Володимира Васильовича Дев’ятніна. В архіві зберігаються автопортрети і екслібриси художника; ескізи декорацій до вистав за творами української, європейської класики, а також п’єс радянських драматургів; макети обкладинок до його власних літературних творів; графічні цикли «Гоголівська сюїта» (1944 – 1952), «Богатирі» (1946 – 1964).
Альфред Шнітке створив «Гоголь-сюїту» для симфонічного оркестру. Крім музики Шнітке існує сюїта з опери «Ніс» Дмитра Шостаковича. Напевне, що В.В. Дев’ятнін оцінив би такий геніальний супровід до своєї графічної «Гоголівської сюїти». Про роботу над сюїтою Дев’ятнін писав: «Я вважаю його (М. Гоголя) своїм вчителем, тому що йому я зобов’язаний творчим методом. Коли у мене виникла думка створити присвячену йому сюїту, я вагався: лякав величезний об’єм роботи. Але задум цей уже не залишав мене. Мені з самого початку було зрозуміло, що сюїта – не альбом ілюстрацій до Гоголя, а графічна розповідь про дні та труди великої людини, про епоху, в яку він жив і працював, про Росію, яку він так безмежно любив, про народ, закутий у невільничі кайдани… Не помилюся, якщо скажу, що «Гоголівська сюїта» – головна праця мого життя».
за матеріалами наукової розвідки
старшого наукового співробітника
Дніпропетровського художнього музею
Ірини Мазуренко
Натисніть зображення  щоб подивитися галерею зображеннь на сторінці  Facebook

Поделитесь с друзьями в социальных сетях!