Сьогоднішній  ранок  10 вересня 2019 року  розпочався з довгоочікуваної новини: зниклий за часів ІІ Світової війни музейний експонат – картина Михайла Микитовича Паніна (1876 – 1963) «Таємний виїзд Івана Грозного перед опричніною» – нарешті передано Україні! Майжедва роки (з листопада 2017 р.) ми чекали на завершення цієї історії, яку журналісти вже назвали «мистецьким детективом». У цієї справи ще чимало нез’ясованих сторінок, які необхідно осмислити та висвітлити. Найближчим часом ця картина прибуде до України, хоча точна дата ще невідома. Ми активно готуємося до зустрічі у Києві, а згодом – очікуємо цю картину в Дніпропетровському художньому музеї.

Перша реакція щодо цієї події, особисто мене, як громадянки України: безмежна вдячність тим, хто допомагав музею повернути наш експонат! Хочу щиро подякувати  екс-міністрові культури України Євгену Нищуку, заступниці екс-міністра культури України Тамарі Мазур, Володимиру Чорногору, Інесі Татієвській, Світлані Пахловій, начальникові відділу міжнародного поліцейського співробітництва ГУНП в Дніпропетровській області Євгену Паршутіну. Зокрема, Посольству України в США та Службі зовнішньої розвідки України, які наполегливо співпрацювали з ФБР, Державним департаментом США та Прокуратурою Округу Колумбія для завершення усіх необхідних юридичних процедур щодо передачі картини.

Друга Світова війна через 74 роки після завершення ще нагадує нам про безчинства, які відбувалися на території нашої країни. Десятки тисяч зниклих музейних предметів… Тільки наш музей втратив 1002 експоната з тих трьох тисяч, що зберігалися станом на червень 1941 року. Переконана, що справу пошуку й повернення втраченого культурного надбання необхідно вважати як один із пріоритетів національної культурної політики. Зрозуміло, що особливість проблематики реституції полягає в тому, що вона не може бути вирішена тільки однією державою. Лише широке співробітництво з іншими державами на засадах конструктивного міжурядового діалогу, доброї волі та міжнародно-правових норм принесе свої результати. Завдяки нашій історії повернення втрачених музейних скарбів стало на один експонат більше Музейного фонду України. Хочеться вірити, що має бути продовження таких справ, а в Україні нарешті набудуть чинності норми міжнародного реституційного законодавства.

І на завершення: живописна робота Михайла Паніна «Таємний від’їзд Івана Грозного перед опричніною», датована 1911 р., була у числі 64 експонатів, що складали першу експозицію музею в день відкриття 23 квітня 1914 р., експонувалася у постійній експозиції у довоєнний час. Цього року Дніпропетровський художній музей відзначає 105 років від дати заснування.

Це найкращий подарунок, який музей отримав на день народження!

Тетяна Шапаренко, директорка ДХМ


Поделитесь с друзьями в социальных сетях!