19 січня о 16:00 в Дніпропетровському художньому музеї відбудлося відкриття виставки світлин Віктора Кальмуса «Поймите нас. Задолбало!».
Дата вернісажу не випадкова. Напередодні Дня соборності України чи не найдоречніше було б представити проект, присвячений подіям Революції гідності, з якими, так чи інак, пов’язане й відновлення відзначення цього дня на державному рівні.
«Поймите нас. Задолбало!» — не просто фотовиставка. Це проект межовий — така собі риска в корелятивних парах особисте / суспільне, суб’єктивне / історичне, ситуативне / повсякчасне, побут / мистецтво.
Віктор Кальмус — не кореспондент, не документаліст, не фаховий фотограф, не турист, а безпосередній учасник подій зими 2014 року — відібрав до експонування лише незначну кількість світлин, зроблених ним на Майдані. Навмисно оминаючи увагою фото з сюжетами найдраматичніших подій, кадри з якими вже вразили більшу частину світової спільноти, Віктор прагне представити нам своєрідний життєпис конкретного, і водночас “узагальненого”, учасника Майдану як малої моделі суспільства (у широкім соціальнім зрізі). А це вже, вважайте, таке собі інсайд-дослідження певних суспільних питань та процесів із наявністю Автора за кожним кадром. І така спроба цілком заступає на поле сучасного мистецтва.
«Поймите нас. Задолбало!» — не тільки назва проекту. Послуговуючись одним з “барикадних гасел”, Віктор почасти вказує і на концепцію та “характер” виставки. Таке цитування відсилає безпосередньо реципієнта не до сюжету кожної світлини, а до власне подій, наближує до розуміння їх природи. Вираз — вичерпно простий, без зброї і крові. Просто три слова. Навіть не гасло, а “декларація відчаю” народу.
Десь таким же простим є і сюжетний план виставки. Композиції позбавлені вбивчого драматизму (деякі з “гострих, важких” фото, як зізнається сам автор, він навіть видаляв). Просто фіксація буденного моменту. Спостереження.
Проект вкладається у формат своєрідного щоденника. І сторінки в нім — це навіть не картинки, а окремі “історії” з повсякденного життя протестувальників, та й самої локації. Замальовки “по той” та “по цей” бік. Загальні плани, крупні плани. Тут є і конкретика, і узагальнення. І філософські зауваження, і дещо іронічні начерки.
Виставка «Поймите нас. Задолбало!» — як і саме “гасло” — є лише одним з відбитків такого складного й непересічного для нашої молодої незалежності явища. Це — тільки частина історії, пережитої однією лишень людиною, історії, що потрапила до одного маленького об’єктива.
Для тих, хто все пережив особисто, це добра нагода знову зануритися в ту атмосферу, згадати нових знайомих, відчути тепло багаття, запах паленої гуми, смак чаю, реанімувати в пам’яті голос майдану, його шум: гомін, цокіт бруківки, тріскотіння дрів у діжці, пісню під супровід старої гітари, несміливі рвучкі звуки піаніно, що пронизують морозне повітря тощо.
Для тих, хто міг спостерігати за подіями лише онлайн або з новин, це можливість нового цікавого досвіду — опинитися там, з іншого боку об’єктива, поспілкуватись, можливо, особисто з автором.
І для тих, хто має геть неприхильне ставлення до цього явища як такого, є нагода за допомогою побудованого візуального ряду пересвідчитися, що за відомими в мережі кадрами стояло реальне тримісячне — день за днем — життя спільноти Майдану, що це не якісь “провокации” чи “постановочные вещи”.
Відкриття відбудеться 19 січня 2017 р. о 16:00
Виставка діє по 19 лютого 2017 р.
Адреса музею: вул. Шевченка, 21
Виставка діє з 10:00 до 17:30 (каса до 17:00)
вихідні – понеділок, вівторок
Тел. 744-60-35, 47-33-38