«Сквот на вул. Олегівська» продовжує тур по Україні.
У травні відбулась виставка у Сумській муніципальній галереї.
В червні-липні – презентація проекту «Літо -2017» художників сквоту у Центрі сучасного мистецтва «Совіарт»
у Києві.
Наступні виставки плануються в Одесі та інших містах.
Презентації творчості художників сквоту по Україні передують великій виставці у Національному художньому музеї України, яка відбудеться улітку 2018 р.
Група художників-земляків, об’єднаних навчанням у Дніпропетровському художньому училищі та Національній Академії мистецтв (НАОМА), у художньому просторі України початку XXI ст. представляють арт-комуну «Сквот на Олегівській». Історія цього товариства, створеного на початку 90-х років, презентує динамічний розвиток авторської художньої концепції у контексті національного мистецтва на межі століть. Ця група художників пройшла творчий шлях від першої «тихої» виставки «Грудень» (1993 р.) до яскравих та масштабних проектів на початку ХХІ ст.
Достатньо чітко прослідковуються три етапи у формуванні та розвитку арт-комуни. Перший етап (1993 – 1995) визначають як «класичний сквотівський», оскільки саме на початку 90-х років студенти Київського художнього інституту, що проживали у гуртожитку на вулиці Лук’янівська 69/71, переселились на вулицю Олегівська (буд. № 11, 22, 37, 39). Домінуючою групою серед «переселенців» були студенти, які вступили до художнього інституту: Анатолій Варваров, Володимир Єршихiн, Володимир Заїченко, Ігор Коновалов, Руслан Кутняк, Костянтин Маслов, В’ячеслав Машницький, Мустафа Халiль, Володимир Падун, Едуард Потапенков. Варто зазначити, що художники не являли собою стабільне угрупування. Це було достатньо динамічне та нерегламентоване співтовариство.
Другий етап (1996 – 2006) пов’язаний із діяльністю угрупування «Фіктивна Галерея Експедиція» (FGE). Проект існував у віртуальному просторі, а втілювався у конкретних земних координатах – на київських пагорбах. Таким чином, сквот на Олегівській, не маючи комерційного спрямування, для публічного виходу у соціум відмовився від художніх інституцій та мас-медійності на користь абсолютної, не декларованої свободи.
Третім етапом у житті творчої групи став новий вектор руху – активізація виставкової діяльності (з 2008 року). Художники провели вісім групових виставок, значно розширили глядацьку аудиторію, зацікавили своєю творчістю мас-медійний простір, галеристів, колекціонерів. Як результат – «Сквот на Олегівській» став добре відомим мистецьким явищем за межами України, набув статус унікальності та самобутності. «Сквот на Олегівській» – одне із небагатьох творчих об’єднань на території України, яке існує у національному художньому просторі вже протягом 24 років.
О.Коновалова, кандидат мистецтвознавства, Київський університет іменi Бориса Грінченка
Презентації проекту «Сквот на вул. Олегівська. Київ» продюсує Асоціація артгалерей України та Центр сучасного мистецтва «Совіарт» Київ.
У програмі виставки у Дніпропетровському художньому музеї:
- круглий стіл, присвячений творчості художників сквоту з лекцією мистецтвознавця Ольги Коновалової;
- зустріч художників сквоту з викладачами Дніпропетровського театрально – художнього училища та художниками міста Дніпра.
Асоціація артгалерей України, художники сквоту подарують до колекції музею рідного міста авторські роботи та арт-бібліотеку сучасного мистецтва України.
До уваги відвідувачів виставки пропонується книга про творчість художників «Сквот на вул. Олегівська. Київ».
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ХУДОЖНІЙ МУЗЕЙ : м. Дніпро, вул. Шевченка, 21
тел.:(056)744-60-35, e-mail:artmuseum@ua.fm, сайт: www.soviart.com.ua