З 21 вересня – Дніпровський художній музей, вул. Шевченка, 21
«Qirim. 10 років надії» – це чергова частина культурологічного проєкту авторства Сергія Бурбела, який реалізують за підтримки Українського культурного фонду (програма «Стипендія на відновлення культурно-мистецької діяльності»). Проєкт пройшов кілька етапів трансформації, він щоразу поповнюється новими творами. Цього року можна буде побачити – і почути! – картини з інтегрованими текстами кримськотатарських пісень з музичного альбому Джамали «Qirim». Ці роботи продовжать серію з 40 картин однойменного культурологічного проєкту «Qirim», який було розпочато 2013 року.
Про проєкт:
Проєкт почали створювати в січні 2013 року, тобто за понад рік до окупації Криму, коли вже було відчуття: щось от-от має статися. Концепція формувалася під враженнями від постійних мандрівок півостровом та вивчення його історії. Особливо вразила трагічна сторінка депортації кримських татар у 1944 році. Із самого початку було ухвалене рішення в назвах картин використовувати питомі топоніми, аби дати зрозуміти глядачам і глядачкам, що в Криму не було й не має бути ані «русского духа», ані «русского мира», бо ж він приносить тільки лихо – як, власне, і сталося.
Починаючи з 2014 року, головною метою проєкту було постійне привернення уваги до проблеми окупації Криму й утисків корінного народу з багатою історією. Кримські татари знов стикаються з тим самим ворогом, який спустошував їхні домівки в 1944-му. З 2022 року, з початком повномасштабної війни, проєкт набуває нового сенсу. Порожні фортеці, храми й печерні міста із символу депортації корінних народів перетворюється на щось більше – на образ того, що сьогодні чинить росія. Печерні міста Криму формувалися століттями, а зараз росія перетворює сучасні українські міста на печерні за кілька тижнів чи місяців. Проблема стала більшою. Розстріли, катування, зґвалтування цивільного населення – нова реальність українців, а насильницьке вивезення українських дітей до росії – це та сама депортація. Історія повторюється, особливо якщо зло залишається непокараним. Уже стає зрозумілим, що з Криму все почалося – і ним має закінчитися ця війна.
Про автора:
Сергій Володимирович Бурбело – художник, архітектор-дизайнер, арт-менеджер, волонтер.
Народився 1 жовтня 1985 року в м. Дніпропетровську (зараз – Дніпро).
2006 року закінчив з відзнакою Дніпропетровський державний театрально-художній коледж зі спеціальності «Живопис». Дипломна робота «Симфонія» перебуває в постійній експозиції в холі Дніпровської філармонії.
2012 року закінчив з відзнакою архітектурний факультет Придніпровської державної академії будівництва й архітектури зі спеціальності «Дизайнер архітектурного середовища».
З 2013 року – директор Музею українського живопису в Дніпрі.
З 2014 року – член Національної спілки художників України.
З 2021 року – член художньої ради при міському голові Дніпра.
3 2024 року – заступник директора з розвитку та маркетингу Дніпровського художнього музею.
Учасник понад 50 художніх виставок з 2005 року.
Персональні виставки відбувалися в таких установах та закладах:
• Музей українського живопису в Дніпрі, 2015;
• Дніпровський художній музей, 2017;
• Музей-майстерня Івана Кавалерідзе в Києві, 2017;
• Музей українського живопису в Дніпрі, 2019;
• Кіровоградський художній музей, 2019;
• Генеральному консульстві України в Гамбурзі, 2022;
• Дніпровському художньому музеї, 2023;
• Тюринзький державний парламент, Ерфурт, 2024;
• Національний музей декоративного мистецтва України, 2024.