Художній музей Дніпра пропонує  ряд захоплюючих розповідей, приурочених одній із картин С. К. Зарянка «Портрет Івана (Ованеса) Лазарєва».

Сергій Констянтинович Зарянко (24 вересня 1818 — 20 грудня 1870) — російський і білоруський художник-портретист. Учень художника Олексія Веніціанова. Закінчив Академію мистецтв. У 1838 році отримав звання некласного художника, а в 1843 році за картину «Середина Морського Нікольського собору» був обраний академіком. З кінця 1840-х років став займатися портретною творчістю. Отримав звання професора, з 1856 року викладав у Московському училищі живопису, скульптури та архітектури.

Портрети Сергія Зарянка відзначаються детальною, майже фотографічною точністю зображених осіб на портретах. Він творив у той час, коли художній світ і поціновувачі мистецтва були стурбовані конкуренцією нового, механічного способу відображення дійсності, який з’явився – дагеротипа і фотографії. Перед образотворчим мистецтвом встала необхідність шукати «своє» і при цьому відстоювати традиційну функцію, на яку насамперед і зазіхав «суперник». Одним із засобів цього захисту став ефект мальовничого ілюзіонізму, що підтверджував здатність традиційного мистецтва створювати образи «реальніші за саму реальність». На портрети С.К. Зарянка відкликалися як на «живу натуру», стверджували, що він «створив абсолютно новий різновид портретного живопису, який можна назвати пластичною дійсністю», що «портрети пана Зарянка живуть і дихають». Звичайно, що число осіб, які зверталися до художника із замовленнями, незмінно з кожним роком збільшувалося.

Сергієм Костянтиновичем було виконано декілька презентативних портретів представників вірменського роду Лазарєвих (Лазарянів). Проте тут не зовсім звичайне замовлення – дитячий меморіальний портрет. Для художника, який звик писати портрети дорослих людей,  зобразити дитину досить складно. Тут діють інші закони в передачі пропорцій обличчя і тіла, властивостей дитячої шкіри. Найменша неточність призводить до спотворення вікових і психологічних характеристик маленької людини, де кожний рік накладає на обличчя свій неповторний відбиток. Але як зобразити хлопчика, який пішов в інобуття, як правдиво показати його особливий, неповторний світ, як знайти ті фарби, що передають ту сокровенну, неповторну чарівність конкретної дитини?..

Презентація експонату місяця відбудеться 1 листопада о 15.00.

Екскурсія однієї картини пропонується всім бажаючим 10 та 17 листопада о 13.00

Адреса музею: вул. Шевченка, 21

Музей працює з 10:00 до 17:30 (каса до 17:00)

вихідні – понеділок, вівторок

Тел. 744-60-35, 47-33-38

Поделитесь с друзьями в социальных сетях!